skip to Main Content
The smarter way
to do assignments.

Please note that this is just a preview of a school assignment posted on our website by one of our clients. If you need assistance with this question too, please click on the Order button at the bottom of the page to get started.

The costs associated with producing six widgets are as follows: .80 variable cost per widget and .10 fixed cost per widget. Using this information, complete the following calculations: What is the total cost of producing six widgets? What is the average total cost of producing six widgets? If the variable cost of producing five widgets is .60 and the fixed cost for producing five widgets is .10, what is the marginal cost of producing the sixth widget? How would each of the following affect average total cost, average variable cost, and marginal cost? An increase in the cost of the lease of the firm’s building A reduction in the price of electricity A reduction in wages A change in the salary of the president of the company Imagine 2 other situations that would affect the costs and explain their effects. Present your calculations and assessments of the above situations in a 2-3 page report.

GET HELP WITH THIS ASSIGNMENT TODAY

Clicking on this button will take you to our custom assignment page. Here you can fill out all the additional details for this particular paper (grading rubric, academic style, number of sources etc), after which your paper will get assigned to a course-specific writer. If you have any issues/concerns, please don’t hesitate to contact our live support team or email us right away.

How It Works        |        About Us       |       Contact Us

© 2018 | Intelli Essays Homework Service®